
| : | KSZ8851-16MLL |
|---|---|
| : | Controllers |
| : | Roving Networks (Microchip Technology) |
| : | IC CTLR MAC/PHY |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Roving Networks (Microchip Technology) |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Function | MAC Controller |
| Interface | Parallel |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Current - Supply | 85mA |
| Protocol | Ethernet |
| Standards | 10/100 Base-T/TX PHY |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| DigiKey Programmable | Not Verified |