
| : | KOVSP38M88DNCCCT |
|---|---|
| : | Oscillators |
| : | KYOCERA AVX |
| : | 38.88 MHZ OCXO |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | KOV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 6-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.567" L x 0.370" W (14.40mm x 9.40mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | CMOS, TTL |
| Type | OCXO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency Stability | ±10ppb |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Height - Seated (Max) | 0.449" (11.40mm) |
| Frequency | 38.88 MHz |
| Base Resonator | Crystal |