
| : | KGK58ER73H221KV2B |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | KYOCERA AVX |
| : | X1/Y2, 2211, X7 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | KGK |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 250VAC |
| Package / Case | 2211 (5728 Metric) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | Safety |
| Ratings | X1, Y2 |
| Thickness (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Capacitance | 220 pF |