

| : | JMK107BJ475MK-T |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | TAIYO YUDEN |
| : | CAP CER 4.7UF 6 |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TAIYO YUDEN |
| Series | M |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | NOT_FOR_NEW_DESIGNS |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Applications | SMPS Filtering |
| Thickness (Max) | 0.020" (0.50mm) |
| Capacitance | 4.7 µF |