
| : | IXBH9N160G |
|---|---|
| : | Single IGBTs |
| : | Littelfuse / IXYS RF |
| : | IGBT 1600V 9A 1 |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Littelfuse / IXYS RF |
| Series | BIMOSFET™ |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Input Type | Standard |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 7V @ 15V, 5A |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Test Condition | 960V, 5A, 27Ohm, 10V |
| Gate Charge | 34 nC |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 9 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1600 V |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 10 A |
| Power - Max | 100 W |