
| : | IXBF9N160G |
|---|---|
| : | Single IGBTs |
| : | Littelfuse / IXYS RF |
| : | IGBT 1600V 7A 7 |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Littelfuse / IXYS RF |
| Series | BIMOSFET™ |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | i4-Pac™-5 (3 Leads) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Input Type | Standard |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 7V @ 15V, 5A |
| Supplier Device Package | ISOPLUS i4-PAC™ |
| Test Condition | 960V, 5A, 27Ohm, 10V |
| Gate Charge | 34 nC |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 7 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1600 V |
| Power - Max | 70 W |