
| : | IWPT-G6000-00 |
|---|---|
| : | Pressure Sensors, Transducers - Industrial |
| : | Sensata Technologies – Cynergy3 |
| : | PRESSURE SENSOR |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sensata Technologies – Cynergy3 |
| Series | IWPT |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Features | Temperature Compensated |
| Package / Case | Module |
| Output Type | Analog Current/Voltage |
| Output | 4mA ~ 20mA, 1V ~ 5V |
| Operating Pressure | 87.02PSI (600kPa) |
| Pressure Type | Gauge |
| Accuracy | ±0.25% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C (TA) |
| Termination Style | Connector |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) BSP |
| Port Style | Threaded |