| : | IS61LV25616AL-10TL |
|---|---|
| : | Memory |
| : | ISSI (Integrated Silicon Solution, Inc.) |
| : | IC SRAM 4MBIT P |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | ISSI (Integrated Silicon Solution, Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 4Mbit |
| Memory Type | Volatile |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Voltage - Supply | 3.135V ~ 3.6V |
| Technology | SRAM - Asynchronous |
| Memory Format | SRAM |
| Supplier Device Package | 44-TSOP II |
| Write Cycle Time - Word, Page | 10ns |
| Memory Interface | Parallel |
| Access Time | 10 ns |
| Memory Organization | 256K x 16 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |