
| : | IPS-C0184-6M12 |
|---|---|
| : | Pressure Sensors, Transducers - Industrial |
| : | Sensata Technologies – Cynergy3 |
| : | PRESSURE SENSOR |
| : | - |
| : | Box |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sensata Technologies – Cynergy3 |
| Series | IPS-M12 |
| Package | Box |
| Product Status | OBSOLETE |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Package / Case | Cylinder, Threaded - M12 |
| Output Type | Analog Voltage |
| Output | 0 V ~ 5 V |
| Operating Pressure | -14.5PSI ~ 348.09PSI (-100kPa ~ 2400kPa) |
| Pressure Type | Compound |
| Accuracy | ±0.25% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Termination Style | Connector |
| Voltage - Supply | 9V ~ 32V |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) BSP |
| Applications | Industrial Automation |
| Port Style | Threaded |
| Maximum Pressure | 1450.38PSI (10000kPa) |