| : | HT8KC6TB1 |
|---|---|
| : | FET, MOSFET Arrays |
| : | ROHM Semiconductor |
| : | 60V 15A, DUAL N |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | ROHM Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-PowerVDFN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Configuration | 2 N-Channel |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Power - Max | 2W (Ta), 14W (Tc) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.5A (Ta), 15A (Tc) |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 460pF @ 30V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 29mOhm @ 6.5A, 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 7.6nC @ 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 1mA |
| Supplier Device Package | 8-HSMT (3.2x3) |