| : | HCTR-443 |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | API Delevan |
| : | FIXED IND 5.7UH |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | API Delevan |
| Series | HCTR |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±25% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.665" L x 0.665" W (16.89mm x 16.89mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Toroidal |
| Operating Temperature | -30°C ~ 130°C |
| DC Resistance (DCR) | 7.5mOhm Max |
| Q @ Freq | 29 @ 100kHz |
| Frequency - Self Resonant | 65MHz |
| Material - Core | Iron Powder |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.400" (10.16mm) |
| Inductance | 5.7 µH |
| Current Rating (Amps) | 10.9 A |