| : | GTLP16612MTDX |
|---|---|
| : | Universal Bus Functions |
| : | Fairchild Semiconductor |
| : | REGISTERED BUS |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Series | 74GTLP |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3.15V ~ 3.45V |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |