
| : | GP3D060A120U |
|---|---|
| : | Diode Arrays |
| : | SemiQ |
| : | DIODE ARR SIC 1 |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SemiQ |
| Series | Amp+™ |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 30 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 60 µA @ 1200 V |