| : | GBPC6005/1 |
|---|---|
| : | Bridge Rectifiers |
| : | Vishay General Semiconductor – Diodes Division |
| : | BRIDGE RECT 1PH |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay General Semiconductor – Diodes Division |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-6 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Type | Single Phase |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | GBPC6 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 3 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 50 V |