
| : | FMMT4350X-TP |
|---|---|
| : | Single Bipolar Transistors |
| : | Micro Commercial Components (MCC) |
| : | BIPOLAR TRANSIS |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Micro Commercial Components (MCC) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-243AA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 370mV @ 300mA, 3A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 1A, 2V |
| Frequency - Transition | 100MHz |
| Supplier Device Package | SOT-89 |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50 V |
| Power - Max | 500 mW |