
| : | F863RT106K310ZV047 |
|---|---|
| : | Film Capacitors |
| : | TOKIN (KEMET) |
| : | CAP FILM 10UF 1 |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TOKIN (KEMET) |
| Series | F863H |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Ratings | AEC-Q200, X2 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 310V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 1.776" (45.10mm) |
| Capacitance | 10 µF |
| Size / Dimension | 1.634" L x 1.181" W (41.50mm x 30.00mm) |