
| : | EVA86Q7UTF472KA01K |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | TOKO / Murata |
| : | CAP CERAMIC SAF |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TOKO / Murata |
| Series | EVA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Gull Wing |
| Voltage - Rated | 305VAC |
| Package / Case | Nonstandard SMD |
| Temperature Coefficient | U2J |
| Size / Dimension | 0.315" L x 0.236" W (8.00mm x 6.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | Safety |
| Ratings | X1, Y2 |
| Thickness (Max) | 0.098" (2.50mm) |
| Capacitance | 4700 pF |