
| : | EP7311-CB-90 |
|---|---|
| : | Microprocessors |
| : | Cirrus Logic |
| : | IC MPU EP7 90MH |
| : | - |
| : | Tray |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Cirrus Logic |
| Series | EP7 |
| Package | Tray |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 256-LFBGA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | 90MHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Core Processor | ARM7TDMI |
| Voltage - I/O | 2.5V, 2.7V, 3.0V, 3.3V |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (17x17) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| RAM Controllers | SDRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD, Touchscreen |
| Security Features | Hardware ID |
| Additional Interfaces | DAI, IrDA, SSI, UART |