
| : | ECS-400-8-30-JGN-TR |
|---|---|
| : | Crystals |
| : | ECS Inc. International |
| : | CRYSTAL 40 MHZ |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | ECS Inc. International |
| Series | ECX-53 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | 8pF |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | MHz Crystal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency Stability | ±30ppm |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |
| Operating Mode | Fundamental |
| Height - Seated (Max) | 0.043" (1.10mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30 Ohms |
| Frequency | 40 MHz |