
| : | ECS-2100A-160 |
|---|---|
| : | Oscillators |
| : | ECS Inc. International |
| : | XTAL OSC XO 16. |
| : | - |
| : | Tube |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | ECS Inc. International |
| Series | ECS-2100 |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can) |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Output | HCMOS, TTL |
| Type | XO (Standard) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Voltage - Supply | 5V |
| Current - Supply (Max) | 25mA |
| Height - Seated (Max) | 0.213" (5.40mm) |
| Frequency | 16 MHz |
| Base Resonator | Crystal |