
| : | DS1372U+ |
|---|---|
| : | Real Time Clocks |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC RTC BINARY C |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Alarm, Square Wave Output, Watchdog Timer |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Type | Binary Counter |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.4V ~ 5.5V |
| Time Format | Binary |
| Date Format | Binary |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.8µA @ 2.4V ~ 5.5V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |