
| : | DS1077U-120+ |
|---|---|
| : | Programmable Timers and Oscillators |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC OSC DUAL FX |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | EconOscillator™ |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 14.6kHz ~ 120MHz |
| Type | Oscillator, Fixed Frequency (Dual) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Current - Supply | 50 mA |