| : | DC-ME-Y401-C |
|---|---|
| : | Microcontrollers, Microprocessor, FPGA Modules |
| : | Rabbit Semiconductor (Digi) |
| : | IC MOD ARM926EJ |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Rabbit Semiconductor (Digi) |
| Series | Digi Connect ME® |
| Package | Bulk |
| Product Status | NOT_FOR_NEW_DESIGNS |
| Connector Type | RJ45 |
| Size / Dimension | 1.450" L x 0.750" W (36.70mm x 19.10mm) |
| Speed | 75MHz |
| RAM Size | 8MB |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Core Processor | ARM926EJ-S, NS9210 |
| Flash Size | 2MB |