
| : | D175K150E |
|---|---|
| : | Adjustable Power Resistor |
| : | Ohmite |
| : | ADJ PWR RES 150 |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Ohmite |
| Series | Dividohm®210 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial, 3 Lead, Tubular |
| Adjustment Type | Slide |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diameter | 1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm) |
| Length | 8.500" (215.90mm) |
| Termination | Solder Lug |
| Resistance | 150 Ohms |
| Power (Watts) | 175 W |