

| : | CVCO55BE-2100-2200 |
|---|---|
| : | VCOs (Voltage Controlled Oscillators) |
| : | Crystek Corporation |
| : | VCO 2150MHZ 0.5 |
| : | - |
| : | Strip |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Crystek Corporation |
| Series | CVCO55 |
| Package | Strip |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-QFN, Variant |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 75°C |
| Voltage - Supply | 5V |
| Height | 0.150" (3.81mm) |
| Frequency Range | 2100 ~ 2200MHz |
| 2nd Harmonic, Typ (dBc) | -12 |
| Frequency - Center | 2150MHz |
| Icc Max | 30mA |
| Pushing (MHz/V) | 5 |
| Phase Noise Typ (dBc/Hz) | -98 |
| Power (dBm) | 4 ±2 |
| Tuning Voltage (VDC) | 0.5 V ~ 4.5 V |