

| : | CDBA280-G |
|---|---|
| : | Single Diodes |
| : | Comchip Technology |
| : | DIODE SCHOTTKY |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Comchip Technology |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Schottky |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850 mV @ 2 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 80 V |