
| : | BTS3207NHUMA1 |
|---|---|
| : | Power Distribution Switches, Load Drivers |
| : | IR (Infineon Technologies) |
| : | IC PWR SWTCH N- |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | IR (Infineon Technologies) |
| Series | HITFET® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Auto Restart |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Output Type | N-Channel |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Interface | On/Off |
| Switch Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration | Low Side |
| Rds On (Typ) | 500mOhm (Max) |
| Input Type | Non-Inverting |
| Voltage - Load | 42V (Max) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 640mA |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Supplier Device Package | PG-SOT223-4 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |