| : | BAS40-05 |
|---|---|
| : | Diode Arrays |
| : | Good Ark Semiconductor |
| : | DIODE, SCHOTTKY |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Good Ark Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5 ns |
| Technology | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 40 mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 nA @ 30 V |