
| : | ASPC70-221K-RC |
|---|---|
| : | Fixed Inductors |
| : | Allied Components International |
| : | 220uH +/-10% Po |
| : | - |
| : | Bag |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Allied Components International |
| Series | ASPC70 |
| Package | Bag |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.300" Dia x 0.725" L (7.62mm x 18.42mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Shielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 82mOhm |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |
| Supplier Device Package | Axial |
| Inductance | 220 µH |
| Current Rating (Amps) | 707 mA |