| : | AS4C512M16D3LC-10BINTR |
|---|---|
| : | Memory |
| : | Alliance Memory, Inc. |
| : | DRAM |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Alliance Memory, Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 96-TFBGA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 8Gbit |
| Memory Type | Volatile |
| Operating Temperature | -40°C ~ 95°C (TC) |
| Voltage - Supply | 1.283V ~ 1.45V |
| Technology | SDRAM - DDR3L |
| Clock Frequency | 933 MHz |
| Memory Format | DRAM |
| Supplier Device Package | 96-FBGA (9x13) |
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ns |
| Memory Interface | Parallel |
| Access Time | 20 ns |
| Memory Organization | 512M x 16 |