
| : | APT25GP90BG |
|---|---|
| : | Single IGBTs |
| : | Roving Networks (Microchip Technology) |
| : | IGBT PT 900V 72 |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Roving Networks (Microchip Technology) |
| Series | POWER MOS 7® |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Input Type | Standard |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.9V @ 15V, 25A |
| Supplier Device Package | TO-247 [B] |
| IGBT Type | PT |
| Td (on/off) @ 25°C | 13ns/55ns |
| Switching Energy | 370µJ (off) |
| Test Condition | 600V, 25A, 5Ohm, 15V |
| Gate Charge | 110 nC |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 72 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 900 V |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 110 A |
| Power - Max | 417 W |