
| : | AM29C863A/B3A |
|---|---|
| : | Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| : | Advanced Micro Devices |
| : | IC TXRX NON-INV |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Advanced Micro Devices |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 28-CLCC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Number of Bits per Element | 9 |
| Current - Output High, Low | 15mA, 32mA |
| Supplier Device Package | 28-CLCC (11.43x11.43) |