
| : | AEE16-2517 |
|---|---|
| : | Switching Converter, SMPS Transformers |
| : | Allied Components International |
| : | XFMR FLYBACK 1. |
| : | - |
| : | Box |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Allied Components International |
| Series | - |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 0.716" L x 0.630" W (18.19mm x 16.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Frequency | 60kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Applications | Flyback Converters |
| Voltage - Isolation | 3000Vrms |
| Voltage - Primary | 100 ~ 400V |
| Voltage - Auxiliary | 15V @ 10mA |
| Footprint | 0.716" L x 0.630" W (18.19mm x 16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.708" (17.98mm) |
| Inductance @ Frequency | 1.2mH |