
| : | ADIS16220CCCZ |
|---|---|
| : | Accelerometers |
| : | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| : | ACCELEROMETER 7 |
| : | - |
| : | Tray |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | iMEMS®, iSensor™ |
| Package | Tray |
| Product Status | OBSOLETE |
| Features | Temperature Sensor |
| Package / Case | 16-BFLGA |
| Output Type | SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Digital |
| Axis | X |
| Acceleration Range | ±70g |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3.15V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 16-LGA (9.35x9.2) |
| Sensitivity (LSB/g) | 52 |