
| : | ADCV-S05R5SA105RB |
|---|---|
| : | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| : | Abracon |
| : | CAPACITOR 1F 5. |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Abracon |
| Series | ADCV-S05R5S |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | 0%, +30% |
| Package / Case | Axial, Can - Vertical |
| Size / Dimension | 0.736" Dia (18.70mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15Ohm @ 1kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.815" (20.70mm) |
| Capacitance | 1 F |
| Voltage - Rated | 5.5 V |