
| : | 790D475X9040B2BE3 |
|---|---|
| : | Tantalum Capacitors |
| : | Vishay / Sprague |
| : | 790D475X9040B2B |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Sprague |
| Series | 790D |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Features | General Purpose |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.189" W (7.30mm x 4.80mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |
| Manufacturer Size Code | B |
| Height - Seated (Max) | 0.425" (10.80mm) |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage - Rated | 40 V |