
| : | 750341794 |
|---|---|
| : | Switching Converter, SMPS Transformers |
| : | Würth Elektronik Midcom |
| : | XFMR FWD P-P DC |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Würth Elektronik Midcom |
| Series | MID-POETI |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 0.920" L x 0.830" W (23.37mm x 21.08mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Style | Laminated Core |
| Type | For DC/DC Converters |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Applications | Forward, Push-Pull Converters |
| Voltage - Isolation | 2250V |
| Intended Chipset | UCC2897A |
| Chipset Manufacturer | Texas Instruments |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Inductance @ Frequency | 153µH @ 10kHz |