
| : | 74LVT16373ADL,112 |
|---|---|
| : | Latches |
| : | Nexperia |
| : | IC 16BIT TRANSP |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74LVT |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Circuit | 8:8 |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Independent Circuits | 2 |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Delay Time - Propagation | 2.1ns |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |