| : | 74HCT423PW,118 |
|---|---|
| : | Multivibrators |
| : | NXP Semiconductors |
| : | IC MULTIVIBRATO |
| : | - |
| : | - |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NXP Semiconductors |
| Series | 74HCT |
| Package | - |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Monostable |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Independent Circuits | 2 |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |