
| : | 74AHC164PW,118 |
|---|---|
| : | Shift Registers |
| : | Nexperia |
| : | IC 8BIT SRLIN/P |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Push-Pull |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Function | Serial to Parallel |
| Logic Type | Shift Register |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Bits per Element | 8 |