
| : | 59251-1-S-05-C |
|---|---|
| : | Position, Proximity, Speed (Modules) |
| : | Wickmann / Littelfuse |
| : | SENSOR REED SW |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Wickmann / Littelfuse |
| Series | 59251 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Module |
| Output Type | SPST-NO |
| Type | Reed Switch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Termination Style | Wire Leads with Connector |
| Must Operate | 5.50mm |
| Must Release | 1.50mm |
| Actuator Material | Magnet |