
| : | 2N4991 |
|---|---|
| : | DIACs, SIDACs |
| : | Solid State Inc. |
| : | SBS TO92 |
| : | - |
| : | Box |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Solid State Inc. |
| Series | - |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 1.5 mA |
| Voltage - Breakover | 6 ~ 10V |
| Current - Breakover | 1 µA |
| Supplier Device Package | TO-92 |
| Current - Peak Output | 1 A |