

| : | 2N4854U |
|---|---|
| : | Bipolar Transistor Arrays |
| : | TT Electronics / Optek Technology |
| : | TRANS NPN/PNP 4 |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TT Electronics / Optek Technology |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | 1 NPN, 1 PNP |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Power - Max | 600mW |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 15mA, 150mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V |
| Supplier Device Package | 6-CLCC |