| : | 293D106X9010A8T |
|---|---|
| : | Tantalum Capacitors |
| : | Vishay / Sprague |
| : | 293D106X9010A8T |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Sprague |
| Series | TANTAMOUNT™, 293D |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Features | General Purpose |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.4Ohm @ 100kHz |
| Manufacturer Size Code | A |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage - Rated | 10 V |