
| : | 291ZEZ |
|---|---|
| : | Power Transformers |
| : | Hammond Manufacturing |
| : | PWR XFMR CHAS M |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Hammond Manufacturing |
| Series | 291 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 95.25mm L x 154.94mm W |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Wire Leads |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Secondary Winding(s) | Triple |
| Current - Output (Max) | 1A, 1A, 7A |
| Voltage - Primary | 120V, 240V |
| Height - Seated (Max) | 114.30mm |
| Voltage - Secondary (Full Load) | 364V, 53V, 6.3V, 6.3V |
| Center Tap | Yes |