
| : | 2905882 |
|---|---|
| : | Current Sense Transformers |
| : | Phoenix Contact |
| : | PACT MCR-V2-401 |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Phoenix Contact |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 2.756" L x 1.181" W (70.00mm x 30.00mm) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Type | Non-Invasive (Solid Core) |
| Termination Style | Terminal Block |
| Frequency Range | 50Hz ~ 60Hz |
| Height - Seated (Max) | 3.543" (90.00mm) |
| Current Rating (Amps) | 250 A |