
| : | 2611011024010 |
|---|---|
| : | RF Transceiver Modules and Modems |
| : | Würth Elektronik Midcom |
| : | PROTEUS-III BLU |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Würth Elektronik Midcom |
| Series | Proteus-III |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 18-SMD Module |
| Sensitivity | -90dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 2.4GHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Power - Output | 6dBm |
| Data Rate | 8Mbps |
| Protocol | Bluetooth v5.1 |
| Current - Receiving | 7.7mA |
| Antenna Type | PCB Trace |
| Utilized IC / Part | nRF52840 |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Serial Interfaces | SPI |