| : | 2276175 |
|---|---|
| : | Current Sense Transformers |
| : | Phoenix Contact |
| : | PACT MCR-V2-501 |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Phoenix Contact |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 3.346" L x 1.181" W (85.00mm x 30.00mm) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Type | Non-Invasive (Solid Core) |
| Termination Style | Terminal Block |
| Frequency Range | 50Hz ~ 60Hz |
| Height - Seated (Max) | 4.252" (108.00mm) |
| Current Rating (Amps) | 750 A |