
| : | 142A |
|---|---|
| : | Audio Transformers |
| : | Hammond Manufacturing |
| : | AUDIO XFMR 10KC |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Hammond Manufacturing |
| Series | 142 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 0.750" L x 0.695" W (19.05mm x 17.65mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Termination Style | PC Pin |
| Transformer Type | Impedance Matching |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 1:1 |
| Frequency Range | 200Hz ~ 15kHz |
| Voltage - Isolation | 1500V |
| Height - Seated (Max) | 0.720" (18.29mm) |
| Impedance - Primary (Ohms) | 10kCT |
| Impedance - Secondary (Ohms) | 10kCT |
| DC Resistance (DCR) - Primary | 720Ohm |
| DC Resistance (DCR) - Secondary | 925Ohm |
| Frequency Response | ±1dB |
| Power Level | 100mW |