
| : | 1206W226M100NX072T |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | NOVACAP |
| : | MULTILAYER CERA |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NOVACAP |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10V |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Applications | SMPS Filtering |
| Thickness (Max) | 0.072" (1.83mm) |
| Capacitance | 22 µF |